Gallery 1.4.1 - en to it translation catalogue (702 entries)

en:  or
it: o

en: %d Random Images from album :: %s
it: %d Immagini Casuali dall'album :: %s

en: %d of %d
it: %d di %d

en: %d total
it: %d totale

en: %s (%s), %s on %s
it: %s (%s), %s su %s

en: %s OK.  Actual version (%s) more recent than expected version (%s)
it: %s OK.  Version attuale (%s) più recente della versione attesa (%s)

en: %s Random Images from %s
it: %s Immagini Casuali da %s

en: %s added, %s skipped
it: %s aggiunti, %s ignorati

en: %s and %s in this album
it: %s e %s in questo album

en: %s and %s in this album on %s
it: %s e %s in questo album su %s

en: %s are hidden
it: %s sono nascosti

en: %s exists, but is not a directory!
it: %s esiste, ma non è una directory!

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
it: %s ha individuato le seguenti directory: %s nella tua directory degli album (%s)

en: %s has registered by %s.  Email has been sent to %s.
it: %s è stato registrato da %s. Un'email è stata spedita a %s.

en: %s has registered.  Email has been sent to %s.
it: %s si è registrato.  Un'email è stata spedita a %s.

en: %s in this album
it: %s in questo album

en: %s in this album on %s
it: %s in questo album su %s

en: %s is a more recent version than expected.  Expected version %s but found %s.
it: %s è una versione più recente di quella attesa.  Versione attesa %s ma trovata %s.

en: %s is hidden
it: %s è nascosto

en: %s is reserved and cannot be used.
it: %s è riservato e non può essere utilizzato.

en: %s this album so that the URL is not so generic!
it: %s questo album in modo che l'URL non sia così generica!

en: %s, %s on %s
it: %s, %s su %s

en: %s: %s points;
it: %s: %s punti;

en: (Use only the original picture)
it: (Usa solo la foto originale)

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
it: (se i dati sono recenti, questo non sembrerà fare nulla)

en: (manual value)
it: (valore manuale)

en: (this may take a while)
it: (potrebbe richiedere qualche istante)

en: - Creating New Album Highlight
it: - Creazione nuova Immagine-Copertina dell'Album

en: -> file size %d kbytes
it: -> dimensione file %d kbytes

en: 0 hits
it: 0 visite

en: 0 items
it: 0 oggetti

en: 0 pages
it: 0 pagine

en: 0 times
it: 0 volte

en: 0 users
it: 0 utenti

en: 0 voters
it: 0 votanti

en: 0 votes
it: 0 voti

en: 1 hit
it: 1 visita

en: 1 image
it: 1 immagine

en: 1 item
it: 1 oggetto

en: 1 page
it: pagina

en: 1 photo in this album
it: 1 foto in questo album

en: 1 sub-album
it: 1 album di sotto livello

en: 1 time
it: 1 volta

en: 1 top-level album
it: 1 album di primo livello

en: 1 user
it: 1 utente

en: 1 vote
it: 1 voto

en: 1 voter
it: 1 votante

en: 1. Select the number of files you want to upload:
it: 1. Seleziona il numero di file che vuoi inviare:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
it: Usa il tasto Sfoglia per trovare le foto sul tuo computer

en: <dt>None</dt><dd>The original look and feel.</dd>
it: <dt>Nessuno</dt><dd>Il tema originale.</dd>

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
it: <i>Nota:</i> questa opzione è ancora in fase sperimentale!

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
it: Un'applicazione Java che funziona sotto Mac, Windows e Unix.

en: A user with the username of %s already exists
it: Un utente con nome utente %s esiste già

en: Add Comment
it: Aggiungi commento

en: Add Files
it: Aggiungi File

en: Add Photo
it: Aggiungi foto

en: Add Photos
it: Aggiungi Foto

en: Add new items at beginning of album
it: Aggiungi nuovi oggetti all'inizio dell'album

en: Adding %s
it: Aggiunta %s

en: Additional EXIF Data
it: Dati EXIF Addizionali

en: Album Caption:
it: Descrizione album:

en: Album Frame
it: Cornice Album

en: Album Permissions
it: Permessi dell'Album

en: Album Properties
it: Proprietà dell'Album

en: Album Summary
it: Sommario Album

en: Album Title
it: Titolo Album

en: Album up to date.
it: Album aggiornato.

en: Albums containing %s
it: Album contenenti %s

en: All albums are up to date.
it: Tutti gli album sono aggiornati.

en: Allow item owners to delete their images
it: Permetti ai proprietari di cancellare le proprie immagini

en: Allow item owners to modify their images
it: Permetti ai proprietari di modificare le proprie immagini

en: Allow slideshow to loop
it: Permettere alla proiezione di riciclare

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
it: Alternativamente, puoi utilizzare uno di questi sistemi del desktop per spostare foto dal tuo computer

en: An email has been sent to %s.
it: Un'email è stata spedita a %s.

en: An email has been sent to the address stored for %s.  Follow the instructions to change your password.  If you do not receive this email, please contact the Gallery administrators.
it: Un'email è stata spedita all'indirizzo memorizzato per %s.  Segui le istruzioni per cambiare la tua password.  Se non ricevi questa email, per favore contatta l'amministratore della Galleria.

en: Anonymous User
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Apply to nested Albums
it: Applica agli Album interni

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
it: Applica i valori agli Album di sottolivello (eccetto Titolo Album e Sommario).

en: Ascending
it: Ascendente

en: Attention Gallery Administrator!
it: Attenzione Amministratore Galleria!

en: Auto fit-to-window for<br>images without a resized copy
it: Auto-dimensionamento alla finestra del browser<br>delle immagini senza una copia ridimensionata

en: Average points in brackets
it: Media punti in parentesi

en: Background Color
it: Colore Sfondo

en: Background Image
it: Immagine Sfondo

en: Border color
it: Colore bordo

en: Borders
it: Bordi

en: Bulk Create
it: Creazione Multipla

en: By Caption
it: Per Descrizione

en: By Filename
it: Per Nome del File

en: By Number of Clicks
it: Per Numero di Click

en: By Number of Comments
it: Per Numero di Commenti

en: By Picture-Taken Date
it: Per Data Scatto Foto

en: By Upload Date
it: Per Data Caricamento

en: Call to %s failed in %s for file %s!
it: Chiamata a %s fallita in %s per file %s!

en: Can't copy album #%d
it: Impossibile copiare l'album #%d

en: Can't open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Can't read %s.
it: Impossibile leggere %s.

en: Can't write to %s.
it: Impossibile scrivere su %s.

en: Cancel
it: Cancella

en: Cannot open logfile: %s
it: Impossibile aprire il file di log: %s

en: Cannot read file %s.
it: Impossibile leggere file %s.

en: Cannot resize/compress this filetype
it: Non è possibile ridimensionare/comprimere questo tipo di file

en: Caption
it: Descrizione

en: Captionator
it: Descrittore

en: Capture Date
it: Data di scatto

en: Change Owner
it: Cambia Proprietario

en: Change Size
it: Cambia Dimensione

en: Change User Preferences
it: Cambia Preferenze Utente

en: Changed:
it: Modificato:

en: Changing permissions for %s
it: Modifica permessi per %s

en: Check All
it: Seleziona tutto

en: Checking user %d of %d . . . .
it: Controllo utente %d di %d . . .

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
it: Scegli quale parte dell'immagine farà parte dell'anteprima:

en: Clear All
it: Cancella tutto

en: Click &quot;ok&quot; again.
it: Clicca &quot;ok&quot; di nuovo,

en: Click &quot;ok&quot;.
it: Clicca &quot;ok&quot;.

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
it: Clicca sul tasto <b>Sfoglia...</b> per scegliere la foto da caricare.

en: Click this link and then follow the instructions to log into your Gallery, select an album and publish the image.
it: Clicca sul link e segui le istruzioni per collegarti alla tua Galleria; seleziona un album e pubblica l'immagine.

en: Click to reset your password: %s
it: Clicca per reinizializzare la tua password: %s

en: Clockwise
it: In senso orario

en: Close
it: Chiudi

en: Columns
it: Colonne

en: Comments are added
it: Commenti aggiunti

en: Comments available for this item.
it: Commenti disponibili per questo oggetto.

en: Comments for this Album
it: Commenti per questo Album

en: Configure Custom Fields
it: Configura Campi Personali

en: Contains:
it: Contiene:

en: Copy
it: Copia

en: Copy Photo
it: Copia Foto

en: Copy a range of photos to a new album:
it: Copia un gruppo di foto in un nuovo album:

en: Copy to Album!
it: Copia nell'Album!

en: Copying photo #%d
it: Copia della foto #%d

en: Could not acquire lock (%s)!
it: Impossibile acquisire il blocco (%s)!

en: Could not open lock file (%s)!
it: Impossibile aprire file bloccato (%s)!

en: Could not open url: %s
it: Impossibile aprire url: %s

en: Counter-Clockwise
it: In senso antiorario

en: Create
it: Crea

en: Create Multiple Users
it: Crea Tenti Multipli

en: Create New Album
it: Crea Nuovo Album

en: Create User
it: Crea Utente

en: Create User for %s.
it: Creato Utente per %s.

en: Create Users
it: Crea Utenti

en: Create a new user here.
it: Crea un nuovo utente qui.

en: Create multiple new users from a file.
it: Creazione multipla di nuovi utenti da un file.

en: Creating Thumbnail
it: Crea Anteprima

en: Critique
it: Critica

en: Current Location is %s
it: La posizione attuale è %s

en: Custom Thumbnail
it: Anteprima Su Misura

en: Day
it: Giorno

en: Delay:
it: Ritardo:

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Album
it: Elimina Album

en: Delete Photo
it: Cancella Foto

en: Delete User
it: Cancella Utente

en: Descending
it: Discendente

en: Dismiss
it: Eliminato

en: Display EXIF data?
it: Mostra dati EXIF?

en: Display click counter for this album?
it: Mostra il contatore dei click per questo album?

en: Display clickable image dimensions
it: Mostra le dimensioni dell'immagine cliccabili

en: Display owners name with caption
it: Mostra il nome del proprietario con titolo

en: Displayed Value
it: Valore Mostrato

en: Do you really want to delete this Album?
it: Vuoi davvero cancellare questo album?

en: Do you really want to delete this album?
it: Vuoi davvero cancellare questo album?

en: Do you really want to delete this photo?
it: Vuoi davvero cancellare questa foto?

en: Do you really want to delete user
it: Vuoi davvero cancellare l'utente?

en: Do you really want to remove all votes in %s?
it: Vuoi veramente cancellare tutti i voti in %s?

en: Donate to Gallery now!!
it: Dona a Gallery ora!!

en: Done
it: Fatto

en: Done.
it: Fatto.

en: Dots
it: Punti

en: Download the %sXP Configuration File%s
it: Scarica il %sFile di Configurazione di XP%s.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit Description
it: Modifica Descrizione

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit Thumbnail
it: Modifica Anteprima

en: Edit Title
it: Modifica Titolo

en: Edit the %s and click %s when you're done
it: Modifica %s e clicca su %s quando hai fatto.

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email activity
it: Attività di email

en: Email could not be sent.  Please contact %s administrators for a new password
it: L'email non può essere spedita.  Per favore contatta l'amministratore di %s per una nuova password

en: Email could not be sent.  Please contact gallery administrator to register on this site
it: L'email non può essere spedita.  Per favore contatta l'amministratore della Galleria per registrarti su questo sito

en: Email me when:
it: Mandami un email quando:

en: Email not sent
it: Email non spedita

en: Email not sent as it is disabled for this gallery
it: Email non spedita poichè è disabilitata per questa Galleria

en: Email not sent as no address provided
it: Email non spedita poichè non è stato fornito un indirizzo

en: Email not sent to %s as it is not a valid address
it: Email non spedita a %s poichè non è un indirizzo valido

en: Email problem: skipping %s (UID %s) because email address %s is not valid.
it: Problema di email: %s (UID %s) ignorato perché l'indirizzo di email %s non è valido.

en: Email sent
it: Email spedita

en: Email sent to %s.
it: Email spedita a %s.

en: Empty
it: Vuoto

en: Enter New Album Title
it: Immetti il nuovo Titolo dell'Album

en: Enter the Gallery
it: Entra nella Galleria

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
it: Inserisci il tuo commento per questa immagine nello spazio qui sotto.

en: Error
it: Errore

en: Error messages:
it: Messaggi di errore:

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %s!
it: Errore: %s!

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
it: Anche se questo utente viene ricreato, quei permessi sono persi.

en: Everybody
it: Tutti

en: Executing:
it: Esecuzione:

en: Exit
it: Esci

en: Expected version %s (or greater) but found %s.
it: Attesa versione %s (o successiva) ma trovata %s.

en: FAILED
it: FALLITO

en: Fetching Urls...
it: Ricerca indirizzi in corso...

en: Field
it: Campo

en: File %s type %d.
it: File %s tipo %d.

en: File Upload Date
it: Data Caricamento File

en: File missing or unreadable.
it: File mancante o illeggibile.

en: File missing or unreadable.  Please install then re-run this test.
it: File mancante o illeggibile.  Per favore installalo e poi rifai questo test.

en: File upload in progress!
it: Caricamento file in corso!

en: First
it: Prima

en: First Page
it: Prima pagina

en: First Photo
it: Prima Foto

en: Flip
it: Ribalta

en: Font
it: Carattere

en: Forgotten your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Found %d images
it: Trovate %d immagini

en: From Album
it: Dall'Album

en: From:
it: Da:

en: Full Name
it: Nome completo

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Registration
it: Registrazione alla Gallery

en: Gallery Self Registration
it: Auto-Registrazione nella Galleria

en: Gallery language
it: Lingua Galleria

en: Generated by %s v%s
it: Generato da %s v%s

en: Get rid of resized
it: Eliminare le immagini ridimensionte

en: Go
it: Vai

en: Hey!
it: Ciao!

en: Hey! Add some photos.
it: Hey! Aggiungi qualche foto.

en: Hi !!FULLNAME!!,  
    
    Congratulations.  You have just been subscribed to %s at %s.  Your account name is !!USERNAME!!.  Please visit the gallery soon, and create a password by clicking this link:
    
    !!NEWPASSWORDLINK!!
    
    Gallery @ %s Administrator.
it: Ciao !!FULLNAME!!,  
    
    Congratulazioni.  Ti sei appena iscritto alla %s a %s.  Il tuo nome utente è !!USERNAME!!.  Per favore visita la Galleria presto, e crea una password cliccando questo link:
    
    !!NEWPASSWORDLINK!!
    
    L'Amministratore della Galleria %s.

en: Hide
it: Nascondi

en: Highlight
it: Immagine-Copertina

en: Highlight for Album:
it: Immagine-copertina dell'Album:

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hours
it: Ore

en: How do you want to manipulate this photo?
it: Come vuoi modificare questa immagine?

en: If it asks you for confirmation about changing the file type, answer &quot;yes&quot;.
it: Se chiede la conferma del cambiamento di estensione del file rispondi &quot;sì.&quot;

en: If you delete this user, any such permissions go away.
it: Se cancelli questo utente, ogni permesso verrà rimosso.

en: If you get an error, and only some users are upgraded, try refreshing the page to upgrade remaining users.
it: Se si verifica un errore, e solo alcuni utenti sono aggiornati, cerca di ricaricare la pagina per aggiornare gli utenti restanti.

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
it: Se vuoi cambiare la tua password, devi inserire la vecchia e poi inserire la nuova due volte.

en: Illegal username %s: must at least 2 characters
it: %s è un nome utente illegale: deve avere almeno 2 caratteri

en: Illegal username %s: must at most 15 characters
it: %s è un nome utente illegale: non deve avere più di 15 caratteri

en: Illegal username %s: must contain only letters or digits
it: %s è un nome utente illegale: deve contenere solo lettere o numeri

en: Image Frame
it: Cornice Immagine

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: Incorrect password
it: Password errata

en: Invalid album selected: %s
it: Album selezionato invalido: %s

en: Invalid image
it: Immagine non valida

en: Invalid user
it: Utente non valido

en: Invalid username or password
it: Nome utente o password non valida

en: Invert Selection
it: Inverti Selezione

en: It will ask you if you want to import these values into your registry.
it: Ti verrà chiesto se vuoi importare quei valori nel tuo registro.

en: It will tell you that the files were imported successfully.
it: Ti dirà che i file sono stati importati con successo.

en: It's relatively easy to configure.
it: E' abbastanza facile da configurare.

en: Item Capture Date
it: Data Creazione Oggetto:

en: Just a simple dashed border around the thumb.
it: Solo un semplice bordo a trattini attorno all'immagine.

en: Just a simple solid border around the thumb.
it: Solo un semplice bordo solido attorno all'immagine.

en: KEYWORDS
it: PAROLE CHIAVE

en: Key - %s
it: Chiave - %s

en: Keywords
it: Parole Chiave

en: Last
it: Ultima

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: Last Photo
it: Ultima Foto

en: Last changed on %s.
it: Ultima modifica il %s.

en: Last comment %s.
it: Ultimo commento %s.

en: Link Color
it: Colore Link

en: Logged in
it: Collegato

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
it: Collegandoti avrai maggiori permessi per vedere, creare, modificare e cancellare album.

en: Login Incorrect
it: Login Errato

en: Login to %s
it: Collegati (Login) a %s

en: Loop
it: Ciclo

en: Make New Password
it: Genera Nuova password

en: Manage Users
it: Amministra utenti

en: Manipulate again?
it: Manipolare di nuovo?

en: Matching Comments
it: Segna i Commenti

en: Maximum dimensions of full sized images
it: Dimensione massima immagini a dimensione piena

en: Maximum dimensions of intermediate sized images
it: Dimensione massima immagini di misura intermedia

en: Maximum file size of full sized JPEG/PNG images in kilobytes (0 or blank for no size restriction)
it: Dimensione massima immagini JPEG/PNG a dimensione piena in kb (0 o vuoto per no restrizione)

en: Maximum file size of intermediate sized JPEG/PNG images in kilobytes (0 or blank for no size restriction)
it: Dimensione massima immagini JPEG/PNG di misura intermedia in kb (0 o vuoto per no restrizione)

en: Maximum side length in pixels
it: Lunghezza massima di un lato in pixels

en: Member file
it: Scheda utente

en: Message
it: Messaggio

en: Minutes
it: Minuti

en: Missing version
it: Versione mancante

en: Modify
it: Modifica

en: Modify User
it: Modifica utente

en: Month
it: Mese

en: Move
it: Muovi

en: Move Album
it: Sposta Album

en: Move Photo
it: Sposta la Foto

en: Move a range of photos to a new album:
it: Sposta un gruppo di foto in un nuovo album:

en: Move it!
it: Spostalo!

en: Move the album to a new album:
it: Sposta l'album in un nuovo album:

en: Move this album within the album:
it: Sposta questo album all'interno dell'album:

en: Move this photo within the album:
it: Sposta questa foto nell'album:

en: Move to Album!
it: Sposta nell'Album!

en: Movie
it: Video

en: Moving photo #
it: Spostamento foto #

en: Multiple Caption Editor.
it: Editor di Descrizioni Multiple.

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
it: NUOVO ALBUM DI PRIMO LIVELLO

en: NO PHOTOS!
it: NESSUNA FOTO!

en: Name and comment are both required to save a new comment!
it: Nome e Commento sono entrambi richiesti per salvare un nuovo commento!

en: Name or email:
it: Nome o indirizzo email:

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
it: Hai bisogno di aiuto? Guarda nel  %s%s FAQ%s

en: Nest within another Album:
it: Inseriscilo all'interno di un'altro Album:

en: Nested albums in this range will be ignored
it: Sotto album in questo gruppo saranno ignorati

en: New Album
it: Nuovo Album

en: New Password
it: Nuova password

en: New Password (again)
it: Nuova password (ripetere)

en: New password request
it: Nuova richiesta password

en: New password request %s
it: Nuova richiesta password %s

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Next Photo
it: Foto Successiva

en: No Album Matches
it: Nessun Album selezionato

en: No Caption
it: Nessuna Descrizione

en: No Parent Album Specified!
it: Nessun Album Padre selezionato!

en: No Photo Matches
it: Nessuna Foto Selezionata

en: No album specified!
it: Nessun album selezionato!

en: No albums
it: Nessun album

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: No email sent as no valid email addresses were found
it: Nessuna email spedita perché non è stato trovato un indirizzo di email valido

en: No file selected.
it: Nessun file selezionato

en: No file specified
it: Nessun file specificato

en: No frames
it: Nessuna cornice

en: No highlight
it: Nessuna immagine-copertina

en: No images uploaded!
it: Nessuna immagine caricata!

en: No resizing required
it: Nessun ridimensionamento richiesto

en: No thumbnail
it: Nessuna anteprima

en: No votes
it: Nessun voto

en: No votes so far.
it: Nessun voto finora.

en: Nobody
it: Nessuno

en: None
it: Nessuno

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
it: Nessuna delle tue foto sarà danneggiata in ogni caso da questo processo.

en: Not Logged In!
it: Non connesso!

en: Not a valid username
it: Nome utente non valido

en: Not closing this window because debug mode is on
it: Non chiudere questa finestra perchè la modalità debug è attivata

en: Note:  This album is out of date!
it: Nota:  Questo album è scaduto!

en: Note: This is an automatically generated email message sent from the website %s.  If you have received this in error, please ignore this message.
it: Nota: Questo è un messaggio di email generato automaticamente e spedito dal sito web %s.  Se la hai ricevuto in errore, per favore ignora questo messaggio.

en: Note: admins can always create albums
it: Nota: l'amministratore può sempre creare album

en: Note: items that have votes will lose these votes if moved to an album without compatible polling.  Compatible albums are marked with an &quot;%s&quot;.
it: Nota: i soggetti che hanno dei voti perderanno questi voti se spostati su un album senza un sistema di voto compatibile.  Gli album compatibili sono segnati con un &quot;%s&quot;.

en: Note: items that have votes will lose these votes when moved to another album
it: Nota: i soggetti che hanno dei voti perderanno questi voti se spostati in un altro album

en: Notes:
it: Note:

en: Number %d overall.
it: Numero %d in generale.

en: Number of lines of results graph to display on the album page
it: Numero di linee di risultati grafici da mostrare sulla pagina dell'album

en: Number of user defined custom fields
it: Numero di campi personali definiti dall'utente

en: Number of voting options
it: Numero di opzioni di voto

en: Off
it: Disattivo

en: Offer visitors ability to specify<br>preference for full-size or resized images
it: Offri ai visitatori la possibilità di specificare<br>preferenze per le immagini intere o ridimensionate

en: Old Password
it: Vecchia password

en: Open your Windows explorer and browse to a folder containing a JPG image.
it: Apri Windows Explorer e naviga in una directory che contiene un'immagine JPG.

en: Or, upload any images found at this location.
it: O, invia ogni immagine trovata in questa posizione.

en: Ordered
it: Ordinato

en: Orientation of vote choices
it: Orientamento della scelta di voto

en: Other changes are made
it: Altre modifiche fatte

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner:
it: Proprietario:

en: PHP's %s unable to determine dimensions.
it: PHP %s non ha potuto determinare le dimensioni.

en: Parsing %s for images...
it: Scansione di %s per immagini...

en: Password must be at least 3 characters
it: La password deve avere almeno 3 caratteri

en: Passwords do not match!
it: Le Password non corrispondono!

en: Permissions
it: Permessi

en: Photo
it: Foto

en: Photo Capture Date
it: Data Scatto Foto

en: Photo Properties
it: Proprietà Foto

en: Photo Upload
it: Caricamento Foto

en: Photo auto-rotated/transformed
it: Foto auto-ruotata/trasformata

en: Photos containing %s
it: Foto contenenti %s

en: Picture is loading...
it: Immagine in caricamento...

en: Please Enter Username and Password
it: Per favore inserisci Nome Utente e Password

en: Please Wait...
it: Prego Attendere...

en: Please ensure that %s is the latest version.
it: Per favore assicurati che %s sia l'ultima versione.

en: Please select a user
it: Per favore seleziona un utente

en: Poll Properties
it: Proprietà Sondaggio

en: Poll Results
it: Risultati del Sondaggio:

en: Poll results:
it: Risultati sondaggio:

en: Powered by %s v%s
it: Fornito da %s v%s

en: Press the 'Back' button and try again!
it: Premi il bottone 'Indietro' e prova di nuovo!

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Previous Photo
it: Foto precedente

en: Problem adding %s:
it: Problema nell'aggiunta di %s:

en: Problem with %s.  Expected version %s (or greater) but found %s.
it: Problema con %s.  Attesa versione %s (o successiva) ma trovata %s.

en: Problem with email to %s
it: Problema con email a %s

en: Processing %s as a local directory.
it: Elaborazione di %s come una directory locale.

en: Processing and Saving Photos
it: Procedi e Salva Foto

en: Processing image
it: Immagine in elaborazone

en: Processing image %d...
it: Elaborazione immagine %d...

en: Processing status...
it: Stato avanzamento...

en: Progress
it: In corso

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
it: Pubblica le tue Foto e Filmati a %s

en: Publishing with Windows XP
it: Publicato con Windows XP

en: Random
it: Casuale

en: Randomly
it: Casualmente

en: Rank
it: Classifica

en: Rebuilding %d thumbnails...
it: Rigenerazione di %d anteprime...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
it: Ricreo 1 anteprima...

en: Rebuilding Thumbnails
it: Ricrea Amteprime

en: Reload EXIF Data From File
it: Ricarica i dati EXIF dal file

en: Remaking the Thumbnail...
it: Ricreo l'anteprima...

en: Remove Votes
it: Cancellazione Voti

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename Album
it: Rinomina Album

en: Reorder
it: Riordina

en: Report abuse to %s.
it: Riporta abusi a %s.

en: Reset Counter
it: Azzera Contatore

en: Reset Voting
it: Azzera Votazioni

en: Resize Photo
it: Ridimensiona Foto

en: Resizing %d photos...
it: Sto ridimensionando %d foto...

en: Resizing %s
it: Ridimensionamento %s

en: Resizing 1 photo...
it: Ridimensionamento foto 1...

en: Resizing photos
it: Ridimensionamento foto

en: Resizing/compressing original image
it: Ridimensionamento/compressione dell'immagine originale

en: Rest assured, that if this process takes a long time now, it's going to make your gallery run more efficiently in the future.
it: Stai tranquillo, se questo processo ora ci mette molto tempo, esso renderà più efficiente la tua galleria.

en: Results Breakdown
it: Pannello dei Risultati

en: Results from %s.
it: Risultati da %s.

en: Results:
it: Risultati:

en: Retry
it: Riprova

en: Return to  %s
it: Ritorna a  %s

en: Return to Add Photos
it: Ritorna ad Aggiungi Foto

en: Right click on this file and you should see a menu appear.
it: Clicca con il tasto destro su questo file e dovrebbe apparire un menù.

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate/Flip
it: Ruota/Ribalta

en: Rotate/Flip Photo
it: Ruota/Ribalta Foto

en: Rotating/Flipping photo.
it: Rotazione/Ribaltamento foto.

en: Rows
it: Righe

en: Save
it: Salva

en: Save and Edit Next %d
it: Salva e Modifica il Prossimo %d

en: Save and Edit Previous %d
it: Salva e Modifica il Precedente %d

en: Save and Exit
it: Salva ed Esci

en: Save this file on your PC and rename it %s.
it: Salva questo file sul tuo PC e rinominalo %s.

en: Search
it: Cerca

en: Search Again
it: Cerca Ancora

en: Search the Gallery's Album and Photo<br> titles, descriptions and comments
it: Cerca nella Galleria Album e Foto<br> titoli, descrizioni e commenti

en: Seconds
it: Secondi

en: Security violation
it: Violazione della protezione

en: See full poll results
it: Mostra i risultati completi del sondaggio

en: Select Album
it: Seleziona Album

en: Select Parent Album
it: Seleziona l'Album Padre

en: Select the <b>Merge</b> option (this should be at the top of the menu).
it: Seleziona l'opzione <b>Unisci</b> (dovrebbe essere in cima al menù).

en: Select the Album to which to Publish
it: Seleziona l'Album dove Pubblicare

en: Select the image and there should be a link on the left that says &quot;Publish this file to the web...&quot;
it: Seleziona l'immagine e ci dovrebbe essere un link sulla parte sinistra che dice &quot;Pubblica questo file sul web...&quot;

en: Select the new location of album
it: Seleziona la nuova posizione dell'album

en: Select the new location:
it: Seleziona la nuova posizione:

en: Select your sorting criteria for this album below
it: Selezionare il criterio di ordinamento per l'album

en: Send email to %s
it: Spedisce email a %s

en: Send email to user <br>when account is created
it: Spedisci un'email all'utente <br>quando l'utenza viene creata

en: Send me my password
it: Spediscimi la mia password

en: Sender address %s is invalid, using %s.
it: L'indirizzo di spedizione %s è invalido, usa %s.

en: Set photo captions with original filenames.
it: Imposta le descrizioni delle foto con i nomi originali dei file.

en: Show
it: Mostra

en: Show <i>Return to</i> link
it: Mosta il link <i>Ritorna a</i>

en: Show results of voting to all visitors?
it: Mostrare i risultati dei voti di tutti i visitatori?

en: Skipping %s (ZIP support not enabled)
it: Ignora %s (supporto ZIP non attivato)

en: Skipping %s (can't handle %s format)
it: Salto %s (non gestito il formato %s)

en: Skipping %s.
it: Salta %s.

en: Skipping Album #%d
it: Salta Album #%d

en: Skipping album %d...
it: Salta album %d...

en: Skipping invalid email address %s
it: Ignorato indirizzo di email invalido %s

en: Slide Show
it: Proiezione

en: Slide Show for Gallery :: %s
it: Proiezione per la Galleria :: %s

en: Slide Show for album
it: Proiezione per album

en: Slide Show for album :: %s
it: Proiezione per l'album :: %s

en: Slide show is running...
it: La proiezione è in corso ...

en: Slideshow Length
it: Lunghezza proiezione

en: Slideshow Type
it: Tipo di Proiezione

en: Slideshow recursive
it: Proiezione ricorrente

en: Solid
it: Solido

en: Some albums not searched as they require upgrading to the latest version of %s first
it: Alcuni Album non sono stati cercati perchè richiedono prima un aggiornamento alla ultima versione di %s

en: Someone requested a new password for user %s from Gallery '%s' on %s. You can create a password by visiting the link below. If you didn't request a password, please ignore this mail.
it: Qualcuno ha richiesto una nuova password per l'utente %s dalla Galleria '%s' su %s. Puoi creare una password visitando il link qui sotto. Se non hai richiesto una password, per favore ignora questa email.

en: Sorry.  This album does not allow comments.
it: Spiacenti. Questo album non consente commenti.

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Album
it: Ordina album

en: Status: %s (expected %s)
it: Stato: %s (atteso %s)

en: Step 1
it: Passo 1

en: Step 2
it: Passo 2

en: Sub-albums
it: sotto-album

en: Submit URL or directory
it: Invia un URL o una directory.

en: Supported file types
it: Tipi file permessi

en: Target filesize
it: Dimensione desiderata del file

en: Testing status of %d files.
it: Testa lo stato di %d files.

en: Text Color
it: Colore Testo

en: The file %s does not exist
it: Il file %s non esiste

en: The following albums in your gallery were created with an older version of the software and are out of date.
it: I seguenti album nella tua Galleria sono stati creati con una versione precedente del software e sono scaduti.

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %s.
it: I seguenti Album richiedono un aggiornamento. Puoi modificarli individualmente cliccando sul link di aggiornamento di fianco all'album che desideri, o puoi semplicemente %s.

en: The last request for a password was less than %d minutes ago.  Please check for previous email, or wait before trying again.
it: L'ultima richiesta per una password era meno di %d minuti fa.  Per favore controlla la precedente email, o aspeta prima di riprovare.

en: The location can either be a URL or a directory on the server.
it: La posizione può essere sia un URL che una directory sul server.

en: The members file should be one user per line, and the fields should be space separated.  Each line is of the form:<br> <i>username emailaddress fullname</i>.<br>  Only username is required. Everything after the email address is the full name, so there can be spaces in it.<p>
it: Il file utenti dovrebbe avere un utente per linea, e i campi dovrebbero essere separati da spazi.  Ogni linea è nella forma:<br> <i>nome-utente indirizzo-email nome-completo</i>.<br>  Solo il nome utente è richiesto. Qualsiasi cosa dopo l'indirizzo di email è il nome completo, così ci possono essere spazi in esso.<p>

en: The name cannot contain any of the following characters
it: Il nome non può contenere nessuno dei seguenti caratteri

en: The recovery password is not the expected value, please try again
it: La password di recupero non è quella fornita, per favore prova di nuovo

en: The slide is showing full sized images, Click [normal size] to view resized images.
it: La proiezione mostra immagini a dimensione intera. Clicca [dimensione normale] per vedere le immagini ridimensionate.

en: The slide is showing normal sized images, Click [full size] to view full sized images.
it: L'immagine viene mostrata nelle sue dimensioni normali, Fai click su [dimensione intera] per vedere le immagini alla dimensione massima.

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
it: La proiezione è ferma. Clicca su inizia per ricominciare.

en: The strings !!USERNAME!!, !!FULLNAME!! and !!PASSWORD!! will be substituted in the email with the values from the membership file.  An individual email will be sent to each member with a valid email address in the members file (if &quot;send emails&quot; checkbox is ticked).
it: L'insieme di caratteri !!USERNAME!!, !!FULLNAME!! e !!PASSWORD!! sarà sostituito nell'email con i valori presi dal file utenti.  Un messaggio di email individuale verrà spedito a ogni utente con un indirizzo di email valido nel file utenti (se l'opzione &quot;send emails&quot; è segnata).

en: The user database in your gallery was created with an older version of the software and is out of date.
it: Il database utenti della tua Galleria è stato creato con una versione precedente del software ed è scaduto.

en: There are no users!  Create one.
it: Non ci sono utenti! Creane uno.

en: There is already an album with that name!
it: C'è già un album con quel nome!

en: There is no valid email for this account.  Please contact %s administrators for a new password
it: Non esiste una email valida per questo utente.  Per favore contatta l'amministratore di %s per una nuova password

en: There was a problem upgrading users.  Please check messages above, and try again
it: C'è stato un problema nell'aggiornamento utenti. Per favore controlla i messaggi qui sopra e prova di nuovo.

en: There was an unknown failure in the %s call!
it: C'è stato un errore sconosciuto nella chiamata alla funzione %s!

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
it: Ci sono album non validi.  Per favore spostali fuori dalle directory degli album.

en: This Gallery does not support self-registration by visitors.
it: Questa Galleria non permette l'autoregistrazione da parte dei visitori.

en: This album contains %s.
it: Questo album contiene %s.

en: This album has been viewed %s since %s.
it: Questo album è stato visto %s dal %s.

en: This album has no photos to show in a slide show.
it: Questo album non ha foto da mostrare nella proiezione.

en: This album is empty.
it: Questo album è vuoto.

en: This is not a problem!
it: Non è un problema!

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
it: Questa pagina sparirà automaticamente quando il caricamento sarà completato. Per favore sii paziente!

en: This user cannot add photos in %s.
it: Questo utente non può aggiungere foto in %s

en: This will resize your photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
it: Questo ridimensionerà le tue foto così che la parte più lunga di queste sarà uguale alla dimensione voluta e la dimensione del file sarà vicina a quella impostata.

en: Those characters will be ignored in your new album name.
it: Quei caratteri saranno ignorati nel tuo nuovo nome dell'album.

en: Thumb Frame
it: Cornice Anteprima

en: Thumbnail size
it: Dimensione anteprima

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
it: Consiglio:  Invia un file ZIP con molte foto e video!

en: Tip: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
it: Consiglio: Invia le immagini al tuo server via FTP e dopo inserisci il giusto indirizzo qui.

en: Title
it: Titolo

en: To copy just one photo, make First and Last the same
it: Per copiare una sola foto, seleziona la stessa come Prima e Ultima

en: To move just one photo, make First and Last the same
it: Per spostare una sola foto, seleziona la stessa come Prima e Ultima

en: To vote for an image, click on %s.
it: Per votare per un immagine, clicca su %s.

en: Top Level
it: Livello Superiore

en: Total points in brackets
it: Totale punti in parentesi

en: Transition:
it: Transizione:

en: Type of poll for this album
it: Tipo di sondaggio per questo album

en: Unable to create dir
it: Impossibile creare directory

en: Unable to make thumbnail
it: Impossibile creare l'anteprima

en: Unable to preserve EXIF data (jhead not installed)
it: Impossibile salvare dati EXIF (jhead non installato)

en: Undo
it: Annulla modifiche

en: Unknown file type: %s
it: Tipo file sconosciuto: %s

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Upgrade Albums
it: Aggiornamento Album

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Upgrading Users
it: Aggiorna Utenti

en: Upgrading album properties...
it: Proprietà album in aggiornamento...

en: Upgrading item %d of %d . . .
it: Aggiornamento elemento %d di %d . . .

en: Upload Date
it: Data Caricamento

en: Upload Now
it: Invia ora

en: Upload Photos to
it: Invio Foto a

en: Upload failed: %s.
it: Caricamento fallito: %s.

en: Uploading Photos
it: Caricamento Foto

en: Use filename as caption if no caption is specified.
it: Usa il nome del file come descrizione se questa non è specificata.

en: Use filenames as captions
it: Usa il nome del file come descrizione.

en: User %s created
it: Utente %s creato

en: User can create albums
it: L'utente può creare album

en: User cannot add to album
it: L'utente non può aggiungere all'album

en: User cannot create ROOT level album.
it: L'utente non può creare album di PRIMO livello.

en: User cannot create nested album in %s.
it: L'utente non può creare album interni a %s

en: User is an admin
it: L'utente è un amministratore

en: Username
it: Nome utente

en: Username and Password are not correct.
it: Nome utente e password errati.

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Users can have special permissions in each album.
it: Gli utenti posso avere permessi speciali in ogni album.

en: Users cannot be recreated.
it: Gli utenti non possono essere ricreati.

en: Users upgraded successfully.
it: Utenti aggiornati con successo

en: Users who can add comments.
it: Utenti che possono aggiungere commenti.

en: Users who can add photos.
it: Utenti che possono aggiungere foto.

en: Users who can change album text.
it: Utenti che possono cambiare il testo dell'album.

en: Users who can create sub albums.
it: Utenti che possono creare sotto album.

en: Users who can delete photos.
it: Utenti che possono cancellare foto.

en: Users who can modify photos.
it: Utenti che possono modificare foto.

en: Users who can see the album
it: Utenti che possono visualizzare l'album

en: Users who can view comments.
it: Utenti che possono vedere commenti.

en: Users who can view full (original) images.
it: Utenti che possono vedere le immagini a dimensione originale.

en: Using the Windows XP <i>Publish To the Web</i> feature
it: Usa le caratteristiche del <i>Pubblica sul Web</i> di Windows XP

en: Version information not found in %s.  File must be old version or corrupted.
it: Informazioni sulla versione non trovate in %s.  Il file deve essere di una versione vecchia o danneggiato.

en: Vertical
it: Verticale

en: View Images
it: Visualizza Immagini

en: Viewed:
it: Visto:

en: Vote
it: Vota

en: Vote hint
it: Consiglio per il voto

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of %s.
it: ATTENZIONE: Alcuni albums hanno bisogno di essere aggiornati alla versione corrente di %s.

en: Warning:  This operation can't be undone.
it: Attenzione: Questa operazione non può essere annullata.

en: Warning: you have changed voters from %s to %s.  It is advisable to reset the poll to remove all previous votes.
it: Attenzione: hai cambiato i votanti da %s a %s.  E' raccomandabile azzerare il sondaggio per rimuovere i voti precedenti.

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
it: Possiamo aggiornarli. Questo richiederà un po' di tempo per grandi album, ma cercheremo di tenerti informato sulle novità.

en: We will upgrade it.  This may take some time.
it: Possiamo aggiornarlo. Questo richiederà un pò di tempo.

en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: What do you want to name this album?
it: Come vuoi chiamare questo album?

en: What is the target size for all the photos in this album?
it: Quale è la dimesione preferita per tutte le foto di questo album?

en: What is the target size for this photo?
it: Quale è la dimensione preferita per questa foto?

en: Which photo printing services<br>do you want to let visitors use?
it: Quali servizi di stampa delle foto<br>vuoi che i visitatori possano usare?

en: Who can vote
it: Chi può votare

en: Windows XP comes with a nice feature that allows you to publish content from your desktop directly to a web service.  %s <b>has experimental</b> support for this feature.
it: Windows XP include una funzione che permette di pubblicare contenuti dal tuo computer direttamente su un web server. %s <b>ha un supporto sperimentale</b> per questa funzionalità.

en: Year
it: Anno

en: Year must be between 1000 and 3000
it: L'anno deve essere compreso fra 1000 e 3000

en: You MUST click on %s for your vote to be recorded.
it: DEVI cliccare su %s per registrare il tuo voto.

en: You can change any information about the user using this form.
it: Puoi cambiare ogni informazione sull'utente usando questo form.

en: You can change your choices if you wish.
it: Puoi cambiare le tue scelte se lo desideri.

en: You can change your user information here.
it: Puoi cambiare le tue informazioni di utente qui.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
it: Puoi modificare il tuo nome utente con una combinazione di lettere e numeri a piacere.

en: You can create, modify and delete users here.
it: Puoi creare, modificare  cancellare gli utenti qui.

en: You can't delete your own account!
it: Non puoi cancellare il tuo account!

en: You have a total of %s and can change them if you wish.
it: Hai un totale di %s e puoi cambiarli se lo desideri.

en: You have no graphics package configured for use!
it: Non hai configurato nessun pacchetto grafico!

en: You have no votes recorded for this poll.
it: Non hai alcun voto registrato per qusto sondaggio.

en: You must enter the new password twice.
it: Devi inserire la tua nuova password due volte.

en: You must provide your new password.
it: Devi fornire la tua nuova password.

en: You must provide your old password to change it.
it: Devi inserire la tua vecchia password per cambiarla.

en: You must specify a name.
it: Devi speficare un nome.

en: You must specify a password
it: Devi specificare una password

en: You must specify a username
it: Devi speficare un nome utente

en: You must specify a valid email address.
it: Devi speficare un indirizzo di email valido.

en: Your account information is contained within the email.
it: Le tue informazioni di utenza sono contenute nel messaggio di email.

en: Your account information will be sent to the email address you provide.
it: Le tue informazioni di utenza verrano spedite all'indirizzo di email che hai fornito.

en: Your current choices are
it: Le tue scelte correnti sono

en: Your data will not be harmed in any way by this process.
it: I tuoi dati non saranno danneggiati in alcun modo da questo processo.

en: add comment
it: aggiungi commento

en: add photo
it: aggiungi una foto

en: add photos
it: aggiungi più foto

en: adding %s
it: aggiunta %s

en: admin options
it: opzioni amministrazione

en: albums
it: album

en: back to album
it: ritorna all'album

en: current location
it: posizione attuale

en: custom fields
it: campi personalizzati

en: delete album
it: cancella album

en: delete comment
it: cancella commento

en: delete photo
it: cancella foto

en: description
it: descrizione

en: documentation
it: documentazione

en: done
it: fatto

en: edit
it: modifica

en: edit %s
it: modifica %s

en: edit captions
it: modifica descrizioni

en: forward direction
it: in avanti

en: full
it: pieno

en: full size
it: dimesione intera

en: gallery URL
it: URL della Galleria

en: gallery title
it: titolo della Galleria

en: hidden
it: nascosto

en: hits
it: visite

en: images
it: immagini

en: items
it: oggetti

en: items in this album
it: oggetti in questo album

en: logout
it: esci

en: manage users
it: gestione utenti

en: missing hash parameter
it: parametro mancante

en: move album
it: sposta album

en: msg should be an array!
it: msg deve essere una tabella!

en: navigate UP
it: vai SU

en: new album
it: nuovo album

en: new nested album
it: nuovo sotto-album

en: no album / index specified
it: nessun album / indice spedificato

en: no album specified
it: nessun album selezionato

en: no image
it: nessuna immagine

en: no images
it: nessuna immagine

en: no items
it: nessun oggetto

en: no pages
it: nessuna pagina

en: no votes
it: nessun voto

en: none
it: nessuno

en: normal
it: normale

en: normal size
it: dimensione normale

en: not shown
it: non mostrato

en: not working for you? try the low-tech
it: non funziona con te? Prova nel metodo più semplice

en: of
it: di

en: off
it: disattivo

en: on
it: attivo

en: or
it: o

en: pages
it: pagine

en: permissions
it: permessi

en: photo properties
it: proprietà foto

en: play
it: inizia

en: poll properties
it: proprietà sondaggio

en: poll reset
it: azzera sondaggio

en: poll results
it: risultati sondaggio

en: preferences
it: preferenze

en: print this photo with %s
it: stampa questa foto con %s

en: properties
it: proprietà

en: rebuild thumbs
it: ricrea anteprime

en: register
it: registra

en: rename album
it: rinomina album

en: reorder album
it: riordina album

en: reset counter
it: azzera contatore

en: resize all
it: ridimensiona tutto

en: resize photo
it: ridimensiona foto

en: return to album
it: ritorna all'album

en: reverse direction
it: indietro

en: second
it: secondo

en: seconds
it: secondi

en: self
it: auto

en: skipped
it: ignorato

en: slideshow
it: proiezione

en: sort items
it: seleziona oggetti

en: spaces
it: spazi

en: sub-albums
it: album di sotto livello

en: target file size %d kbytes
it: dimensione file indicata (target) %d kbytes

en: times
it: volte

en: title
it: titolo

en: top-level albums
it: album di primo livello

en: trying quality %d%%
it: cerca la qualità %d%%

en: upgrade
it: aggiorna

en: upgrade album
it: aggiorna album

en: upgrade all albums
it: aggiorna tutti gli album

en: upgrade them all at once
it: aggiornali tutti in una volta

en: users
it: utenti

en: view comments
it: visualizza commenti

en: view comments for this nested album
it: visualizza commenti per questo sotto-album

en: view&nbsp;comments
it: visualizza&nbsp;commenti

en: voters
it: votanti

en: votes
it: voti

en: with donation
it: con donazione

en: without donation
it: no donazione

en: yes
it: si

en: you can't un-admin yourself
it: Non puoi togliere la funzione di amministratore a te stesso.
